Če hočeš, da ta stran bo delala pravilno, moreš omogočiti js
cela rastlina
list
cvet
sadez
×

RDEČELISTNI PAHLJAČASTI JAVOR (Acer palmatum cultivar bloodgood)

Območje :

park cankar


Glavne značilnosti :

Ta je počasi rastoče drevo z več debli ali pa drevesu podoben grm. Krošnja je v začetku kroglasta, kasneje pa dežnikasta. V višino zraste od 5 do 7 metrov visoko.Ta drevesa, ki pripadajo vrsti palmatum, lepo uspevajo na dobro propustnih, rahlo kislih in vlažnih tleh. Pahljačasti imajo izrazito plitve korenine, zato so občutljivi na izsušitev. Tla morajo biti rahla, humusna, in hitro odcedna. Zlate in rumene sorte javorjev moramo saditi v polsenco, kjer ni sonca. Gnojimo jih z gnojili, ki ne vsebujejo preveč dušika in se počasi sproščajo. Če sadimo rdeči javor na sončno mesto, moramo tla v širini krošnje pokriti z od 7 do 10 cm debelo zastirko. Plast borove skorje ali drugega naravnega materiala zadržuje v tleh vlago in preprečuje pregrevanje tal. Ob dolgotrajnih poletnih sušah rdeči javor zalivamo. Zdrave sadike so na zimski mraz občutljive le prva leta. Obrezovanju se izogibamo. Razvit je v Aziji.


List :

Listi so razdeljeni na od 5 do 9 krp in imajo nazobčan rob. Med krpami so globoke zareze, kar daje listu videz široko razprte dlani z iztegnjenimi prsti. Listi zrastejo od 4 do 12 cm v dolžino in so že spomladi raznobarvni. Odtenki gredo od zelene, rumene in rdečkaste do rdečih, ki postanejo jeseni še bolj izraziti.


Sadež :

Kot med plodovoma je skoraj 180º. Krilca so ob semenu zožena in se proti koncu razširijo. Ta dosežejo dolžino od 2 do 3 cm. Seme je zrno premera od 6 do 8 mm.


Cvet:

Dvospolni cvetovi so škrlatno rdeče barve, združeni v kratka socvetja. Oplojeni se razvijejo v krilate plodove, ki so v parih nameščeni na kratke peclje.